Menu

Při zařizování Průkazu energetické náročnosti budovy si musíte dát pozor

Marie Pavlíková je členkou výboru SVJ v Jihlavě. Má na starosti technické záležitosti domu, proto se musela chopit i zajištění Průkazu energetické náročnosti budovy (PENB). Tento zprvu nekomplikovaný úkol ale dokázal paní Marii potrápit. „Nenechte se nachytat a vyberte si ověřenou firmu, která vám dá konečnou cenu včetně návštěvy technika.“

Na jaké nástrahy jste při zajišťování PENB narazila?

Díky novému zákonu se objevilo hrozně moc firem, které chtěly PENB dělat, ale nemají na to potřebné certifikáty, povolení a ani znalosti. Spousta z nich nemá ani pořádně proškolené lidi a dokážou vám tvrdit spoustu nesmyslů.

S čím takovým jste se třeba setkala?

Často je problém s projektovou dokumentací, protože když je nedostačují, tak se z ní PENB nedá vytvořit. Musí být kompletní a aktuální. Někteří vám ale dokáží tvrdit, že se dá průkaz vytvořit na základě fotografií nebo dokonce i po telefonu. (smích) To je samozřejmě nesmysl.

Takové průkazy většinou neprojdou povinnou kontrolou Státní energetické inspekce.

U takového zpracování PENB „od stolu“ bych měla obavu, že si ho pak budu muset nechat udělat znovu a místo nějaké úspory nakonec zaplatím dvakrát. A to bych rozhodně nechtěla riskovat. 

Jak jste si tedy firmu na zpracování energetického průkazu vybírala?

Myslela jsem si, že nejjednodušší a nejspolehlivější bude internet. Ale byla jsem překvapená, kolik opravdu neseriózních nabídek můžete najít. Většinou jsou to stránky, které mají nabídky „již od“. Tváří se, že službu dostanete už od 2000 korun včetně DPH, ale když začnete zjišťovat podrobnosti a vyplňovat údaje, tak se proklikáte až k ceně, která je několikrát vyšší. To mě docela naštvalo a už jsem neměla chuť nic hledat. Naštěstí jsem dostala doporučení od známé tady u nás z Jihlavy a šla na stránky www.prukazpenb.cz a tam jsem našla vše, co jsem potřebovala. Komplexní informace, vysvětlení i nabídky.

Kvalitní a spolehlivé společnosti by měly nabízet konečnou a kompletní cenu.

Rozhodně. To je jedno z hlavních kritérií. Musí vám být okamžitě jasné kolik a za co platíte. Cena má být konečná a zahrnovat zjištění stávajícího technického a stavebního stavu budovy, včetně dojezdu technika či inspektora. Správný a prakticky jediný postup je vždy s technickou a stavební kontrolou celého objektu technikem nebo inspektorem nemovitostí. V ojedinělých případech si objekt měří sami auditoři.

Jakou zkušenost s pořizováním PENB nakonec máte?

Ať už s touto povinností souhlasíte nebo ne, je potřeba ji dodržovat a PENB musíte řešit. Investice do zpracování průkazu nejsou tak vysoké a poskytly nám i nové podněty ke zlepšení energetické náročnosti budovy. Kromě toho víme, kde můžeme ušetřit. Zvolili jsme společnost PKV Build, protože má výborné reference a udělala už přes 4 a půl tisíce průkazů po celé republice. Výborně se s nimi jednalo, vše zvládli rychle a profesionálně a hlavně je na ně spolehnutí. Navíc vlastní známku kvality - PRŮKAZ STANDARD, který garantuje věrohodné a kvalitní energetické průkazy, takže nemám obavu, že by při kontrole mohlo být něco v nepořádku.

Marie Pavlíková, členka výboru SVJ v Jihlavě