Menu

Přelom roku spustil kontroly průkazů energetické náročnosti budov

Od nového roku platí pro všechny objekty s celkovou energetickou vztažnou plochou nad 1 500 metrů čtverečních zákonná povinnost vlastnit průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Státní energetická inspekce již provádí kontroly a za nedodržení zákona může udělit pokutu až sto tisíc korun u fyzické osoby a také až 200 tisíc korun u osoby právnické.

 

Podle neoficiálních informací ještě téměř polovina bytových družstev a SVJ nemá průkaz energetické náročnosti zpracován. „V těchto případech bude zahájeno správní řízení, které musí být zahájeno do jednoho roku od zjištění porušení zákona," již dříve uvedl pro Deník ústřední ředitel energetické inspekce Petr Holoubek.

Podle novely zákona 406/2000 Sb. je povinen předložit průkaz energetické́ náročnosti od 1. 1. 2013 každý́ vlastník budovy a bytové́ jednotky při jejím prodeji. Povinnost zpracování lidově nazývaných energetických štítků pro bytová družstva a SVJ, aniž by se dům prodával, pronajímal, či rekonstruoval, platila do konce loňského roku. U pronájmu bytu začne povinnost platit už od 1.1. 2016.

„V tomto případě není možné zpracovat PENB na jednotlivý byt, ale je nutné zpracovat průkaz na celou budovu. Tento PENB by neměl zajišťovat vlastník bytu, ale bytové družstvo či společenství vlastníků jednotek v budově,“ upozorňuje na brzkou povinnost Jiří Pech, jednatel jedné z největších společností na zpracování energetických průkazů PKV Build. Předložit pouze faktury za energie nestačí. „Spousta lidí na to skočila. Podle návrhu měly stačit tři poslední faktury, ale to je naprostý nesmysl, protože z nich jenom zjistíte, jak byla nemovitost užívána. Jinou spotřebu budou mít dva penzisté 
a jinou rodina s dětmi," doplnil ředitel inspekce Holoubek.

Je dobré se včas připravit

 „Můžeme očekávat, že s blížícím se datem 1. ledna 2016, kdy začne platit povinnost mít PENB i při pronájmu bytu, se zvýší poptávka a s ní i ceny za zpracování,“ poznamenal Vladislav Hrdlička, zástupce občanského sdružení (nově "zapsaný spolek") Pro náš dům, které problematiku energetických průkazů dlouhodobě sleduje. Rozhodně by se nemělo nechávat zpracování PENB na poslední chvíli i z technických důvodů.

Průkaz je totiž nutné vytvořit s měřením a kontrolou technika. „Dle prováděcí vyhlášky je návštěva specialisty na místě nutná a zapotřebí. Hodnotí se stáří a výkon kotle, zdroje ohřevu vody, kvalita oken a dveří, poměr mezi úspornými a klasickými žárovkami a hlavně kvalita celého díla. Starší objekty navíc v drtivé většině nemají dokumentaci kompletní nebo aktuální a celou práci to komplikuje a hlavně prodlužuje,“ upozornil Ondřej Vaněk, jednatel renomované společnosti na zpracování energetických průkazů PKV Build.

 

Pokud si nejste jisti, zda a za jakých podmínek se na vás zákonná povinnost vztahuje, vyzkoušejte jednoduchý konfigurátor na stránkách www.prukazpenb.cz. Zde najdete také další potřebné a důležité informace pro práci s Průkazy energetické náročnosti budov: