Menu

13 tipů jak ušetřit za energie

Zejména v tomto zimním období nás zajímá, jak nejlépe můžeme ušetřit za energie. Dobře nastaveným vytápěním nebo seřízením spotřebičů můžeme snížit výdaje i o několik tisíc měsíčně. Často však zapomínáme, že šetřit lze nejenom lokálně, ale i na celém domě.

 

Teplo z domu podstatně utíká přes okna, střechu nebo obvodové stěny. Kolik celá obálka domu propustí tepla, nám řekne Průkaz energetické náročnosti budovy a jak bychom mohli s energiemi lépe nakládat poradí energetická optimalizace. “U stávajících budov provedeme analýzu současného stavu energetické náročnosti budovy. Zkontrolujeme také vaše dosavadní smluvní vztahy s dodavateli energií a případně vyjednáme výhodnější podmínky. Dále navrhneme řešení pro optimalizaci vytápění, ohřevu teplé vody, osvětlení, zateplení vaší fasády a střechy a dalších procesů související se spotřebou energií“, popsal službu energetické optimalizace společnosti PKV Build jednatel Jiří Pech.

Papoušek PiKiVi radí:

 Využijte službu energetické optimalizace

Podívejte se na vaše roční náklady za energie. Teď si představte, že je dokážete o 25% snížit. V případě, že se staráte například o školu, kancelářskou budovu či kulturní zařízení, může těchto 25% představovat úsporu třeba 300 000 Kč. Jak postupovat při energetické optimalizaci najdete na stránkách www.prukazpenb.cz.

Nepřetápějte pokoje

Snížením teploty v místnosti o 1 stupeň totiž snížíte i spotřebu energie, a to o 3 až 6 procent. A pokud máte možnost regulovat teplotu v každém pokoji zvlášť, můžete ušetřit dalších až 15 procent tepla.

 Nechte teplo proudit

Teplo se musí volně šířit. Až 10 % nákladů ušetříte, když odstraníte překážky před topícím tělesem. Těmi mohou být například dlouhé závěsy či pohovka stojící před radiátorem. Pro lepší využití tepla sálajícího z radiátoru instalujte mezi stěnu a radiátor hliníkovou fólii, která teplo odráží do místnosti.

 Nepodceňujte okna

Zajímá vás, kudy se dostává teplo z vašeho domu ven? Využijte službu termovize. Zjistíte, že až 30% tepla se z domu ztrácí okenními tabulemi. Využívejte proto závěsy a zatahujte žaluzie.

 Větrejte – krátce a intenzivně

Důležité je i větrání kvůli výměně vzduchu. V místnosti stačí větrat pouze krátce a intenzivně. Delší větrání by ochladilo stěny a způsobilo další tepelné ztráty. Doporučená frekvence je třikrát denně po 10 minutách.

 Instalujte termostat s časovým spínačem

Výrazně ušetříte instalací termostatu s časovým spínačem. Ten dokáže teplotu regulovat tak, abyste zbytečně neplýtvali teplem, když nebudete v bytě.

 Vařte s akurátním hrncem a pokličkou

Přizpůsobte velikost hrnce velikosti varné plochy. Když je hrnec menší než varná plocha například o 3 cm, ztráta energie je až 30 %. Používejte při vaření pokličku, bez ní se také spotřeba energie zvyšuje až čtyřnásobně.

 Zaměřte se na těsnění

Těsněním vybavte práh pod vstupními dveřmi a samozřejmě okna. U dřevěných dvojitých oken vám kvalitní těsnění může snížit únik tepla až o 50 %.

 Izolujte potrubí

Ve sklepních prostorech a chodbách tepelně izolujte potrubí topného systému a teplé vody.

 Zcela vypínejte spotřebiče

Provoz spotřebičů v pohotovostním režimu vás může ročně přijít i na několik tisíc korun. Tyto „spící“ spotřebiče totiž dále spotřebovávají elektrickou energii. Mezi hlavní žrouty elektřiny patří počítače a televize, které se po vypnutí dálkovým ovladačem pouze přepnou do tzv. pohotovostního režimu (Stand-by).

 Ledničku odmrazujte a dejte do chladu

Ledničku byste měli umístit do chladného prostředí. Při každém stupni nad 20 stupňů Celsia se spotřeba elektřiny navýší o 6 %. Vinu na zvýšené spotřebě energie nese i námraza. Je-li vyšší než 5 mm, zvyšuje se spotřeba energie o 30 %. V chladničce by měla být průměrná teplota + 5 °C, v mrazničce - 18 °C.

 Nepodceňujte zateplení fasády

Velké možnosti k ušetření skýtají obvodové zdi, přes které může unikat přibližně 30 % všech tepelných ztrát.  Zateplení fasády neomezuje jen tepelné ztráty v zimě, ale chrání objekt i proti nadměrnému přehřívání v letním období.

 Proveďte energetický audit

Máte vysoké účty za energie? Energetický audit vám pomůže zjistit jak využívat energetické zdroje efektivněji a snižovat tak celkové výdaje.